Termín: 1.–30.11. 2022
Místo: Velká Hradební 49
Vstupné: zdarma
Výstava vedut osvíceneckého vlastence a kreslíře Jana Antonína Venuta zobrazující lokality z prostředí Severozápadních Čech z přelomu 18. a 19. století.
Jevišovický rodák Jan Antonín Venuto (1746 Jevišovice – 1833 Hradec Králové) pochází z italského rodu Venuto (dříve psáno Denoto), který přišel do Jevišovic v 70. letech 17. století. Venutové se v Jevišovicích usadili a František Venuto (1682-1742) se dokonce stal městským primátorem. Příjmení „Venuta“ se dodnes vzácně vyskytuje v regionu Znojemska (známo je okolo 25 nositelů tohoto příjmení). Jan Nepomuk Antonín Vít Venuto se narodil jako třetí syn z devíti dětí manželům jevišovického obchodníka Antonína Venuto a Vilemíny, rozené Mortierové, dcery hejtmana jevišovického panství. Pokřtěn byl 24. května 1746 v kostele sv. Mikuláše v Jevišovicích.Po studiích na jezuitském gymnáziu ve Znojmě a na univerzitě v Olomouci byl roku 1769 vysvěcen na kněze, zpočátku (1769-1772) působil jako zámecký kaplan v Jimramově, posléze se dostal do vyšších církevních kruhů v Olomouci a Mikulově (1773-1775) a nakonec v Hradci Králové. Seznámil se s dalšími zemskými patrioty (Hayem, Schwoyem, Voigtem aj.) a věnoval se zejména tvorbě podob (vedut) českých a moravských měst.
Přehled lokalit z prostředí severozápadních Čech, které Venuto ve svém díle zachytil, uvádí například: zámek a město Bílina, Bílinská skála nebo tzv. Bořeň, Most, Sloup v Čechách, Hřensko, Kamýk u Lovosic, Kostomlaty pod Milešovkou, Litoměřice, Libochovice, Milešov s Hromovou horou (Milešovkou), Zahrádky, Horní Litvínov, Osek, Postoloprty, Právčická brána u Hřenska, Červený Hrádek, Rumburk, Žatec, Žitenice, Střekov, Svádov, Teplice, Děčín, Opárno u Lovosic, Ústí nad Labem, Házmburk – Mlékojedy – Lovosice, Chomutov, Konojedy, Krupka, Chlumec a železný kříž, Louny, Bohosudov u Teplic, Škvárovník (zřícenina u Teplic), Bohušovice nad Ohří – k Terezínu a Řípu.
V kontextu díla Jana Antonína Venuto je třeba zmínit výstavu realizovanou v roce 2018 Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě ve spolupráci s Rakouskou národní knihovnou pod názvem „Jan Antonín Venuto a jeho dílo v kontextu české krajinomalby a veduty přelomu 18. a 19. století“ (blíže na: https://www.galeriehb.cz/cs/vystavy/archiv/1048-jan-antonin-venuto ). Na základě výstavy byla vydána obsáhlá monografie o Venutově díle pod redakcí Mgr. Aleše Veselého (Jan Antonín Venuto a jeho dílo. Johann Anton Venuto und sein Werk, Havlíčkův Brod 2018).
Galerie rovněž připravila „putovní výstavu“ seznamující veřejnost s dílem zmíněného autora. Tato forma výstavy bude využita pro přípravu výstavy (reprintů děl zahrnujících oblast někdejšího Litoměřického a Žateckého kraje), kterou ve spolupráci se SVK Ústí nad Labem a Galerií výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila Filozofická fakulta UJEP Ústí nad Labem.