Kuk na scénu

Kuk na scénu = podcast, na kterém spolupracuje Knihovna Ústeckého kraje s kulturní platformou Scéna Aussig a jenž má za cíl představovat zajímavé, tvůrčí či jinak výjimečné osobnosti nejen ústeckého regionu.

Všechny rozhovory vychází také v audiopodobě na platformě Spotify.

Moderuje Jiří „Póža“ Poživil.

kontakt: jiri.pozivil@knihovnauk.cz

EP9: Jan Civín

Jana Civína můžete ho znát jako barmana z ústeckého Café Max, kde se jako dramaturg stará i o kulturní program. Skoro každou neděli ho ale potkáte po zákoutích Severočeského kraje, kde podniká netradiční výlety po polozapomenutých nebo málo objevených místech. O těchto výletech před několika lety začal psát pro server naseveru.net, výsledkem je již druhý díl netradičního cestopisus Severotoulky, který vyšel letos v listopadu.

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

EP8: Pavel Nepivoda

Hudebník Pavel Nepivoda stál v roce 1991 u zrodu ústecké kapely The Boom Beatles Revival Band. Ta do dnešního dne odehrála stovky koncertů. Mezi jejich největší úspěchy se řadí čtyři koncertní návštěvy Liverpoolu, kde zahráli v Mekce Beatles – v kultovním klubu Camden. V Ústí jsou velmi populární jejich vánoční a letní koncerty, při kterých také vybírají finance na dobročinné účely. Letošní vánoční koncert proběhne v Kulturním domě v sobotu 14. prosince.

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP7: Fabiána Bytiqi

Fabiána Bytyqi je ústecká boxerka a jedna z nejúspěšnějších severočeských sportovkyň. První česká boxerka, která získala světový titul WBC. Ten poté v v atomové váze držela téměř dalších šest let. Pátá obhajoba se letos v lednu nevydařila a Bytiqi podlehla německé soupeřce Tině Rupprecht. Z ringu navíc odešla se složitým zraněním. Nyní se vrací mezi šestnáct provazů a vyhlíží zápasy, které by ji opět nasměrovaly ke světovému titulu.

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP6: Petr Kuneš

PRista Činoherního studia, promotér, produkční, provozní a dramaturg kultovního Experimentálního prostoru Mumie, booking manager Houpacích koní, dramaturg kina Hraničář a mnohem víc, tím vším byl nebo stále je Petr Kuneš, který je hostem šesté epizodu podcastu Kuk na scénu.

Co bral jako první, když hořel Experimentálni prostor Mumie. Jak poznal Houpací koně? Jak si užil svoji roli Inspektora Cooneyho v Činoherním studiu? Co znamenal hashtag #mojescena? A hráli Kraftwerk na Střekovské Mumii?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP5: Eva Imr Mráziková

Hostem červnového dílu podcastu Kuk na Scénu je Eva Imr Mráziková, ředitelka Galerie Emila Filly, kurátorka, teoretička umění, umělkyně a také vysokoškolská pedagožka z Fakulty umění a designu na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně.

Jací jsou současní studentu na FUDu? Co Eva Mráziková tvoří, když tvoří? A proč se Fillovka tolikrát stěhovala?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP4: Martin „Martíček“ Nosek (Houba)

Baskytarista ústecké punkové kapely Houba Martin „Martíček“ Nosek. Houba vznikla v roce 1995 a za dobu své existence odehrála více než tisíc koncertů a to nejen v Česku na Slovensku, ale také v Německu, pobaltských státech nebo v Americe. Svoji poslední řadovou desku Ničeho nelitujem vydali v roce 2019. 

Jaké byly začátky Houby? Jaké mají plány na rok 2025? A jak je těžké skloubit kapelní a rodinný život?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP3: Taťána Kindl Nováková

Básnířka, spisovatelka a od podzimu 2023 předsedkyně Severočeského klubu spisovatelů Taťána Kindl Nováková vydala několik desítek knih a to jak poezii, haiku, tak i povídky, poetickou kuchařku nebo knihu pohádek. Na motivy její sbírky básní Město milenců a vrahů natočila severočeská filmařka Alena Krejčová stejnojmenný poetický film.

O čem nejraději píše? Jak se mentorují současní náctiletí literáti? A jak vzpomíná na dlouholetého předsedu SKS Ladislava Mušku?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP2: Petr Karlíček

Historik, ředitel Archivu města Ústí nad Labem a spisovatel Petr Karlíček zasvětil část své práce pátraní po zaniklých obcích v ústeckém kraji, výsledkem se v roce 2021 stal netradiční bedekr Průvodce po zaniklých obcích, osadách a samotách pod Bukovou horou. Řeč byla ale i o práci v archivnictví nebo 

Kde se vzala v Petrovi láska k zaniklým obcím? Co všechno najdete v ústeckém archivu? A jak se oslovuje punková legenda, aby se vrátila na místa, kam již nikdy nechtěla vkročit?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.

 

EP1: Michaela Valášková

Historicky prvním hostem podcastu Kuk na scénu je ústecká aktivistka, dobrovolnice a koordinátorka dobroaktivit Michaela Valášková. Její aktivity jsou rozprostřeny mezi neformální sdružení Promyky, projekt Neznámí hrdinové, Ústeckou komunitní nadaci a další projekty. Věnuje se také iniciativě Ústečtí dobrodruzi, která sdružuje činorodé jednotlivce a skupiny aktivních přátel či spolků. 

Co všechno mají Promyky za sebou? Kde najdete vzpomínku na světovou vědkyni s ústeckými kořeny? A jaké bylo setkání s německým prezidentem?

Rozhovor v audiopodobě na Spotify ke slyšení zde.