Deník pozorování

 

Kometa C/2021 A1 Leonard

Den první 26. 11. 2021 – společně s Jiřím Zapotučným

I když počasí nebylo ideální, přesto jsem ve 3:00 ráno vstal. Kometa se měla nacházet blízko dvou galaxií, takže na fotce by to mohlo být zajímavé. A protože na obloze z města byl vidět Orion, tak jsem vyrazil. Naložit techniku do auta a šup nahoru na Arnultovice. Od západu se sunula oblačnost, přesto jsem doufal, že to dopadne dobře a kometu uvidím nebo nedej bože vyfotím. Než jsem ale sestavil montáž, oblačnost se přesunula nad nás. Tou dobou už jsem nebyl sám, ale dorazil i Jirka Zapotučný. Vyndal velkého dobsona, já domontoval montáž. Vypadalo to, že by mohlo něco být vidět, ale okno, které hlásil Aladin mezi 1:00 a 4:00 se začalo zavírat. I když to vypadalo, že Jirka možná kometu v dalekohledu našel, já tam nic neviděl. Tak uvidíme příště, snad budeme mít štěstí. 3. 12. má prolétat kolem kulové hvězdokupy M3 a měla by být v její nejtěsnější blízkosti.

Štěpán Tóth

Den druhý 3. 12. 2021 – společně s Jiřím Zapotučným 

Večer jsem šel spát hned po přečtení pohádek dětem a nezbytné přípravě teplého oblečení, překontrolování všech věcí a uvaření horkého čaje do termosky. Kolem půl deváté jsem ulehnul. Probudil jsem se několikrát, ale do budíku v 1:00 jsem něco naspal.
Oblékl jsem se a vyrazil směrem k pozorovacímu stanovišti v Arnultovicích. Děkujeme paní místostarostce Bischoffiové z obecního úřadu Velké Chvojno za rychlé vyřízení povolení k vjezdu na obslužnou komunikaci, abychom svá pozorování mohli pořádat na místech nerušených od osvětlení automobilů.
Na stanoviště jsem dorazil v 1:30 postupně obhlížel pozorovací podmínky. Chvilku poté dorazil i Jirka a začala příprava. Bohužel zrovna v době, kdy jsme montovali montáže, přišla oblačnost a už to vypadalo, že stejně jako minulý týden, kdy měla kometa prolétat kolem galaxie NGC4631 (Velryba), bude zataženo a uvidíme … nic. Nebo jen mraky. Tentokráte jsme ale vydrželi a jakmile vyšel od východu Arcturus (největší hvězda v souhvězdí Pastýře) viditelný mezi mraky, začali jsme s pozorováním a focením. Neměli jsme ale ustavené montáže, protože hvězdy nebyly v tu chvíli moc vidět. Sem tam nějaké velká, na opačné straně oblohy zmizel třeba i obr Orion. Ale vytrvali jsme, i když aplikace nevěstila nic moc dobrého… a pak voilá, najednou bylo jasno až do rána.
Po drobných peripetiích se nám podařilo fotit, takže to nakonec celé dopadlo dobře i přes drobné komplikace.
Fotku průletu této vlasatice kolem kulové hvězdokupy máme zde.

Časosběrné video o tom, jak kometa za noc putovala noční oblohou máme na youtube.

Štěpán Tóth