Pozorování
Termíny pozorování / besed na Depozitáři knihovny:
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS
Edit: 16 . října 2024 – dnes bude opět pozorování na stejném místě, ale až od 19:00 hodin.
Vážení příznivci noční oblohy.
Protože se Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS kolem slunce nerozpadla, připravujeme její pozorování.
Kometa bude pozorovatelná na západním obzoru od zhruba 15. října 2024 od 18:00 hodin. Mohli bychom vidět i Venuši. Po dohodě s ředitelem Českého Hydrometeorologického ústavu – pobočky Ústí nad Labem, panem magistrem Martinem Novákem, budeme moci využít k pozorování část parkoviště ústavu tak, abychom nepřekáželi. Samotné pozorování proběhne na cestě pod parkovištěm (Místo pozorování). Prosím předem o rezervace (registrace) pozorování na adrese stepan.toth@knihovnauk.cz, abychom měli představu, kolik vás asi bude. Jako předmět uveďte Pozorování – kometa.
Zde na tomto místě budou uvedeny všechny upřesňující informace a vy je budete dostávat i do rezervačního e-mailu. Na místě pozorování vám mohu pomoci s vaší technikou a nastavením tak, abyste si sami mohli pořídit co nejlepší fotografie. (Vhodný vlastní stativ, fotoaparát) A teď už jen zbývá čisté nebe a krásné pokoukání.
Techniku, kterou budeme pozorovat, jste mohli vidět na nedávné Noci Vědců.
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas v dalekohledu s ohniskem 400mm
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-Atlas v dalekohledu s ohniskem 2032mm
Aktuální předpověď můžete sledovat zde:
https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/kraje/ustecky
https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html#nebul?
Pravidelná pozorování
Od 10. října chystá Astro klub Knihovny Ústeckého kraje pravidelná pozorování noční oblohy. Bude jednat o setkání jednou za měsíc. Místo pozorování bude převážně na Depozitáři KÚK, Na Schodech 4, Datumy a časy budou vždy uvedeny (V programu, na internetu v sekci pro čtenáře (Astro klub), na FB skupině Astro klub KÚK. Na prvním setkání se podíváme na Měsíc. Uvidíme pohoří a krátery, pokusíme se najít místo, kde dosedlo nějaké Apollo. Nahlédneme do kulových hvězdokup M13 v souhvězdí Herkula a M15 v Pegasu. Prohlédneme si prstence na Saturnu a jeho měsíce.
V listopadu pak zkusíme zabrousit dále do naší sluneční soustavy. Podíváme k ledovému obru Uranu a jeho měsícům.
V prosinci už budeme moci naopak pozorovat dobře naší nejbližší sousedku Venuši a kdo vydrží déle, třeba s námi zahlédne Velkou skvrnu na Jupiteru.
V Případě špatného počasí bude program přesunut, případně zrušen. Ale… kdyby tu byl někdo, kdo umí poručit větru – dešti, sem s ním 😉
Zrušeno pro nepřízeň počasí. 10. Říjen 2024 – 19:00 hodin – Depozitář knihovny – Na schodech
Prohlédneme si Měsíc, bude v první čtvrti, koukneme se na Hvězdokupy M13 v Herkulovi a M15 v Pegasu. Zavítáme na Saturn, kde bychom mohli pozorovat i nějaké měsíce jako Titan, Rhea, Mimas a další. A podíváme se i mimo naší galaxii Mléčnou dráhu a nahlédneme do Velké Galaxie M31 v Andromedě.
11. Listopadu 2024 – 17:30 hodin – Depozitář knihovny – Na schodech
Prohlédneme si zase Měsíc. Podíváme se na Hvězdokupu M15 v Pegasu. Zavítáme na Saturn a jeho měsíce. Tentokráte bychom mohli vidět Jupitera (od 22:30 pak jeho velkou skvrnu. A pokusit bychom se mohli najít v souhvězdí býka ledového obra Uran.
Starší pozorování:
Kometa C/2021 A1 Leonard – 3. 12. 2021 – 12. 12. 2021
Ve dnech 3. 12 až 12. 12. v nočních a ranních hodinách, tedy od cca 3:00 do 7:00 bychom rádi, dle počasí, byli na stanovišti v Arnultovicích a pokud možno i fotili a pozorovali tu kometu. Upřesnění budeme dávat vždy odpoledne před pozorováním, kdy na stránkách chmi.cz sledujeme vývoj oblačnosti.
Pravidelná pozorování.
Kalendář pravidelných pozorování pro nejbližší měsíce.
Od ledna, kdy začne ustupovat měsíc, se bude pravidelně každý měsíc scházet u knihovny. Upřesnění budeme dávat vždy odpoledne(dopoledne) před pozorováním, kdy na stránkách chmi.cz sledujeme vývoj oblačnosti.