Archiv informací pro knihovny

KNIHOVNÍK ÚSTECKÉHO KRAJE 2024 – PŘÍJEM NOMINACÍ

28/02/2024

Knihovna Ústeckého kraje, příspěvková organizace, ve spolupráci s Ústeckým krajem a organizací SKIP 06 Drsný Sever vyhlašuje jubilejní 10. ročník soutěže Knihovník Ústeckého kraje 2024 a zahajuje příjem nominací.

Ocenění je určeno knihovnicím a knihovníkům z veřejných knihoven v obcích s maximálním počtem 5 000 obyvatel a s pracovním úvazkem knihovníka/knihovníků do 1,0. Týká se těch, kteří svou aktivní činností rozvíjejí knihovnické a informační služby a podílejí se na zajištění kulturního života obce či města, ve kterém knihovna působí.

Celá pravidla k ocenění „Knihovník Ústeckého kraje“ naleznete  ZDE.

Návrhy na nominace pracovníků knihoven lze podávat písemně prostřednictvím WEBOVÉHO FORMULÁŘE do 31. 5.  2024.

 

ČTENÁŘ ROKU 2024

15/02/2024

Giebisch, R.: Letošní ročník Čtenáře roku podporují nakladatelství Host hostbrno.cz – Nakladatelství Host, Kazda  Nakladatelství Kazda | Knihy, které mají smysl – s láskou k přírodě (knihykazda.cz), Triton Triton (tridistri.cz), Naše kniha Knihy pro děti | Naše Kniha – knížky pro děti (nasekniha.cz), BAOBAB Baobab Books – české ilustrované knihy pro děti | Baobab (baobab-books.net) , NAKLADATELSTVÍ 65. POLE Nakladatelství 65. pole (65pole.cz) a BABYONLINE Knihy pro děti Babyonline – Pro chytré hlavičky (prochytrehlavicky.cz)– věnují krásné knižní dárky všem krajským vítězům. V jednání jsou další sponzoři.

Ve čtrnáctém ročníku ČTENÁŘE ROKU budeme hledat největšího čtenáře z řad nejmenších. Toho, který je registrovaným čtenářem knihovny a navštěvoval akce S knížkou do života – Bookstart. Rok 2024 je rokem, kdy završíme šestileté období projektu S knížkou do života – Bookstart. První nejmenší čtenáři, kteří navštěvovali v rámci tohoto projektu své knihovny, již dovršili věk šesti let. Proto je zde místo pro částečné zhodnocení našeho snažení. Knihovna, která vybere svého nejlepšího čtenáře, uskuteční v období od 1. 3. do 15. 3. slavnostní předání ocenění Čtenáře roku.

Kritéria Čtenáře roku 2024:

.  registrovaný čtenář knihovny

.  pravidelná účast na akcích knihovny  

.  zapojení do projektu S knížkou do života – Bookstart – /ideálně 6 let/  

Přihlašovací formulář – https://ipk.nkp.cz/formulare/ipk/ctenar-roku-2024

 

JAK ŘÍDIT KNIHOVNU

01/02/2022

Knihovnický institut vydal v roce 2021 příručku Jak řídit knihovnu, která je určena zejména pro začínající vedoucí knihoven. Rukověť shromažďuje základní praktické informace a poznatky, odkazuje na množství legislativních předpisů a norem využívaných pro organizaci a vedení knihovny a může tak významně pomoci orientovat se v problematice řízení knihovny. Obsahuje čtrnáct kapitol, v nichž se snaží postihnout všechny významné oblasti, s nimiž se může ředitel/vedoucí při vykonávání své funkce potkat.

Publikaci zpracoval kolektiv autorů: Marie Šedá, Daniela Divínová, Lenka Dostálová, Šárka Pazderová, Vít Richter, Jitka Kotisová a Richard Ščerba.

Elektronická verze je dostupná na stránkách Knihovnického institutu: Jak řídit knihovnu (2021)

 

INTERKULTURNÍ KNIHOVNICTVÍ

26/01/2022

Pod hlavičku sekce Bezbariérová knihovna vyšla nová brožura Interkulturní knihovnictví, v níž lze nalézt doporučení a inspiraci z oblasti poskytování služeb v kulturně a jazykově různorodé společnosti. 

Elektronická verze je dostupná na stránkách Knihovnického institutu: Interkulturní knihovnictví (2021)

 

STANDARD PRO POSTUPY REKONSTRUKCE KNIHOVEN

10/01/2022

Knihovnický institut ČR za podpory Ministerstva kultury vydal nový metodický pokyn – Standard pro výstavbu a rekonstrukce knihoven (Metodický pokyn MK k vymezení doporučených postupů a parametrů pro optimální průběh rekonstrukce v knihovnách zřizovaných a/nebo provozovaných obcemi do 40 tisíc obyvatel). 

Online verzi lze stáhnout zde: Standard pro výstavbu a rekonstrukce knihoven (2021).

 

S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA (BOOKSTART)

10/01/2022

Národní knihovna ČR vydala metodickou příručku pro práci knihoven s dětmi ve věku 3–6 let Projekt S knížkou do života a čtenářská gramotnost, jejíž autorkou je Veronika Laufková a kol.  a metodickou příručku pro práci knihoven Projekt S knížkou do života (Bookstart) a logopedická prevence, jejíž autorkami jsou Alena Hlavinková, Marie Rupcová a Jarmila Válková. Publikace vyšly ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky a její vydání podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

Ke stažení zde: Projekt S knížkou do života a čtenářská gramotnost (2020)

 

PŘÍSTUP OBČANŮ EU KE KNIHOVNÍM SLUŽBÁM V ČR

28/07/2021

Veřejný ochránce práv na základě podnětů z řad občanů EU, kterým byly omezeny nebo odmítnuty některé služby knihoven, provedl průzkum dostupnosti knihovních služeb. Výsledky průzkumu byly zveřejněny ve zprávě, která je k dispozici z odkazu: Přístup občanů EU ke knihovním službám v České republice  (květen 2021).

Zpráva mj. obsahuje doporučení k nastavení podmínek knihovních řádů tak, aby nedocházelo k diskriminaci občanů EU z důvodu jejich státní příslušnosti.

 

METODICKÝ POKYN PRO POSTUPY REKONSTRUKCE KNIHOVEN

07/10/2020

Moravská zemská knihovna vydala v roce 2020 novou metodickou příručku s doporučeními na postupy a parametry pro optimální průběh rekonstrukce v knihovnách zřizovaných nebo provozovaných obcemi do 40 tis. obyvatel. Příručka je přístupná online.

ODKAZ: Metodický pokyn pro postupy rekonstrukce knihoven

 

AKTUALIZOVANÉ VYDÁNÍ STANDARDU PRO DOBROU KNIHOVNU A SLUŽBY KNIHOVEN KNIHOVNÁM

31/08/2020

Na webových stránkách IPK (Informace pro knihovny) Národní knihovny ČR jsou zveřejněna aktualizovaná vydání metodických materiálů Standard pro dobrou knihovnu a Služby knihoven knihovnám v elektronické podobě.

ODKAZ: Standard pro dobrou knihovnu 2020

ODKAZ: Služby knihoven knihovnám 2020

 

PROGRAMOVACÍ KLUB CoderDojo V KNIHOVNĚ

23/06/2020

Online příručka CoderDojo pro šampiony je určená jako pomůcka pro založení a organizaci programovacího klubu CoderDojo pro děti v knihovně. Přináší základní informace a rady.

ODKAZ: CoderDojo v knihovně: příručka pro šampiony

Informace o projektu na stránkách Knihovnického institutu NK ČR

 

SMĚRNICE IFLA O KNIHOVNICKÝCH SLUŽBÁCH OSOBÁM S DYSLEXIÍ (2019)

Národní knihovna vydala přepracované a rozšířené vydání metodické příručky Směrnice IFLA o knihovnických službách osobám s dyslexií.

Jde o společní projekt sekcí IFLA (LSN, LPD). Příručka vyšla s podporou Ministerstva kultury ČR.

Elektronická verze je k dispozici na: Směrnice IFLA o knihovnických službách osobám s dyslexií

 

METODICKÁ PŘÍRUČKA BOOKSTART (2019)

Národní knihovna vydala metodickou příručku BOOKSTART: NÁPADY, NÁMĚTY A SCÉNÁŘE na setkání rodičů a nejmenších čtenářů v knihovnách.

Autorka: Markéta Poživilová

Příručka byla zpracována ve spolupráci se SKIP.

Elektronická verze je k dispozici na: Nápady, náměty a scénáře na setkání rodičů a nejmenších čtenářů v knihovnách

 

VI. WORKSHOP PRO METODIKY, Zlín, 19.–20. 11. 2019

10/12/2019

Ve dnech 19.-20. 11. 2019 organizovala Sekce veřejných knihoven SKIP VI. pracovní setkání metodiků veřejných knihoven. Akce se konala v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Motivem letošního ročníku byl metodik v terénu. Prezentace z worskhopu lze prostudovat ZDE.

 

SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ u příležitosti otevření Komunitního centra Kostomlaty pod Milešovkou, 18. 10. 2019

13/11/2019

Dne 18. 10. 2019 se v Kostomlatech p. M. uskutečnilo slavnostní otevření knihovny v Komunitním centru. Krátkou prezentaci ze slavnostního setkání si můžete prohlédnout ZDE. 

 

CELOSTÁTNÍ SEMINÁŘ REGIONÁLNÍ FUNKCE KNIHOVEN 2019, Pardubice 30.–31. 10. 2019

04/11/2019

Ve dnech 30.–31. 10. 2019 se v Pardubicích uskutečnil tradiční celostátní seminář Regionální funkce knihoven. Jednotlivé prezentace ze semináře lze prohlédnout a stáhnout ZDE.

 

PŘIPRAVUJEME ZMĚNU KNIHOVNÍHO SYSTÉMU  (příručka pro knihovny)

14/10/2019

Cílem metodické příručky Připravujeme změnu knihovního systému, kterou připravil Knihovnický institut NK ČR, je předložit pracovníkům knihoven informace a náměty potřebné k rozhodování o tom, jaký knihovní software a je pro jejich knihovnu vhodný.

Příručka se skládá ze dvou částí – z hlavního textu a z příloh. V hlavním textu je problematika změny knihovního softwaru uchopena jako projekt. Přílohy obsahují informace, které se změnou knihovního softwaru úzce souvisejí a mohou při výběru softwaru hrát důležitou roli.

Autorkami příručky jsou Eva Cerniňáková a Linda Jansová.

Více na: https://prirucky.ipk.nkp.cz/

 

JAK NA PROJEKT S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA (BOOKSTART)

Národní knihovna vydala metodickou příručku JAK NA PROJEKT S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA (BOOKSTART).

Autorky: Zlato Houšková, Veronika Laufková

Příručka byla zpracována ve spolupráci se SKIP, její vydání podpořilo Ministerstvo kultury ČR. Publikace bude distribuována prostřednictvím krajských knihoven.

Elektronická verze je k dispozici na: Jak na projekt s knížkou do života

 

KNIHOVNY A SKUPINY OHROŽENÉ SOCIÁLNÍM VYLOUČENÍM

Národní knihovna vydala metodickou příručku ROVNÝ PŘÍSTUP – KNIHOVNY A SKUPINY OHROŽENÉ SOCIÁLNÍM VYLOUČENÍM pro práci knihoven se sociálně vyloučenými a sociálním vyloučením ohroženými skupinami uživatelů.

Autorky: Jarmila Burešová, Miroslava Sabelová

Publikace je součástí řady „Rovný přístup“, byla vydána ve spolupráci s Knihovnou města Ostravy a s podporou Ministerstva kultury ČR. Publikace bude distribuována prostřednictvím krajských knihoven.

Elektronická verze je k dispozici na: Knihovny a skupiny ohrožené sociálním vyloučením

 

SLUŽBA ELEKTRONICKÉHO DODÁVÁNÍ DOKUMENTŮ BYLA ZASTAVENA

K 31. 12. 2018 došlo k ukončení služby Elektronického dodávání dokumentů (EDD), protože smluvní partner Dilia odmítl uzavřít další prodloužení licenční smlouvy.

České knihovny tak nemohou veřejnosti poskytovat službu zhotovení digitální kopie na objednávku. Jedná se především o služby poskytované Virtuální polytechnickou knihovnou (nově služba Získej), která sdružuje 55 specializovaných knihoven z oblasti vědy a vysokých škol, a dále služeb, které poskytuje Národní knihovna ČR, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové.

Více zde: https://ipk.nkp.cz/aktuality/sluzba-edd-byla-zastavena.

 

OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ

Byla vytvořena příručka, která konkretizuje povinnosti vyplývající knihovnám z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES, známého též pod zkratkou GDPR.

Postupně budou doplňovány další příklady a úpravy podle vývoje legislativy a získaných zkušeností.

 

PORTÁL KNIHOVNY.CZ

Pro účely seznámení s portálem byla na konci roku 2016 vydána tato příručka.

 

KONCEPCE CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ KNIHOVNÍKŮ

Koncepce celoživotního vzdělávání knihovníků (CŽV) byla schválena Ústřední knihovnickou radou ČR na jejím 38. zasedání dne 5. 12. 2016.

 

KONCEPCE ROZVOJE KNIHOVEN ČR NA LÉTA 2017–2020

Dne 23. 11. 2016 schválila vláda Koncepci rozvoje knihoven ČR na léta 2017–2020. Text Koncepce včetně podrobného plánu a harmonogramu její implementace a také hodnocení minulé koncepce najdete na webu Ústřední knihovnické rady ukr.knihovna.cz/koncepce-rozvoje-knihoven-cr-na-leta-2017-2020/

 

PŘIJÍMÁNÍ DARŮ

Dne 1. 1. 2015 nabývá účinnosti novela zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tato novela, publikovaná
pod č. 267/2014 Sb., přináší pro knihovny (muzea apod.) zřizované obcemi a kraji podstatnou změnu: zavádí pro obce a kraje (jako právnické osoby – územní samosprávné celky) osvobození od daně z příjmu právnických osob ve vztahu k bezúplatnému nabytí majetku, který bude obcí či krajem použit pro účely vymezené v § 20 odst. 8 zákona o daních
z příjmů, například pro účely vzdělávání, vědy a výzkumu nebo kultury.

JESTLIŽE OBEC ČI KRAJ PŘIJME DAR V PODOBĚ KNIH, ČASOPISŮ A PODOBNĚ, A TYTO KNIHY NEBO ČASOPISY SE STANOU SOUČÁSTÍ KNIHOVNÍHO FONDU KNIHOVNY, NEBUDE MUSET OD 1. 1. 2015 OBEC PŘÍJEM V PODOBĚ TOHOTO DARU PŘIZNÁVAT K DANI Z PŘÍJMŮ. Musí však uplatnit osvobození od daně u příslušného finančního úřadu. Toto pravidlo se uplatní i u jiných darů (bezúplatných plnění), které budou použity pro účely kulturní, vzdělávací či vědeckovýzkumné.